Często są wykorzystywane jako jedna z form motywacji do osiągania lepszych wyników w pracy. Są one również idealnym pomysłem na zatrzymanie najlepszych pracowników w firmie. Niezaprzeczalnie wprowadzenie benefitów pracowniczych w firmie pozwala na zmniejszenie kosztów rotacji oraz w dalszej perspektywie przynosi wiele korzyści.

Benefity dla pracowników jako forma motywacji

Istnieje wiele form motywacji pracowników. Zespół dobrze zmotywowanych pracowników to największa składowa sukcesu. To ich potrzeby powinny być na pierwszym planie. Niezwykle ważnym jest wsłuchiwanie się w zapotrzebowanie zespołu oraz zapewnienie im odpowiednich warunków do rozwoju osobistego także poza pracą. Poczucie stabilizacji zatrudnienia, dobra atmosfera w biurze, wynagrodzenie adekwatne do wykonywanej pracy oraz pozapłacowe benefity dla pracowników to podstawowe czynniki, które wpływają na motywację pracowników. Dobrze zmotywowany pracownik, potrafi wykonać więcej zadań w krótszym czasie oraz chętniej przychodzi do pracy. 

Obecnie, wielu pracodawców, dostrzega potrzebę dodatkowej motywacji swoich pracowników. Niezależnie od formy zatrudnienia, czy to umowy o pracę czy umowy - zlecenia, coraz częściej aplikując w nowe miejsce, możemy znaleźć w ogłoszeniu frazes o dodatkowych, ciekawych benefitach dla pracowników. Przykładem odpowiedniej motywacji mogą być karty Mulitsport. Każdy człowiek, spędzający w biurze ponad połowę dnia, potrzebuje dodatkowego ruchu. Często brak czasu po pracy oraz uciążliwy dostęp do dodatkowych zajęć, zniechęcają do nadprogramowych czynności. Karta Multisport pozwala na łatwy i wygodny dostęp do różnych możliwości. Nic więc dziwnego, iż program Multisport odniósł ogromny sukces w motywowaniu pracowników.

Pozapłacowe benefity dla pracowników – gdzie szukać?

Pomysły na benefity dla pracowników leżą u stóp pracodawców. W literaturze znajduje się wiele pozycji, które ukazują, w jaki sposób motywować pracowników do pracy za pomocą benefitów. Dodatkowo istnieje wiele poradników oraz stron internetowych, które pozwalają na wybór oraz zakup pozapłacowych benefitów.

Ciekawe benefity dla pracowników – jakie to?

Warto na wstępie zaznaczyć, iż dobry benefit nie musi dużo kosztować pracodawcę. Najlepsze benefity to te, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb pracowników. Nic nie da zainwestowanie w karty sportowe Multisport, jeśli pracownicy nie interesują się aktywnością fizyczną bądź nie mają na nią czasu. Najlepszym rozwiązaniem jest zaoferowanie pracownikom puli benefitów, z której każdy zdecyduje się na jeden rodzaj dodatku. Najważniejsze, przed wyborem dodatkowych benefitów, jest dokonanie researchu wśród cech pracowników. I tak, warto poznać ich zainteresowania, przypisać ich do odpowiedniej grupy wiekowej, poznać dokładnie specyfikę ich pracy oraz ich życiowe priorytety. Istotnym jest również, odpowiednie ułożenie grafiku pracy, tak by np. przy pracy zmianowej, każdy z pracowników miał szansę skorzystać z dodatkowych atrakcji.

Benefity można przydzielić na przykład ze względu na profesję, jaką wykonuje dany pracownik. Idealnym benefitem dla pracowników biurowych oraz fizycznych może okazać się dodatkowa, prywatna opieka zdrowotna. Z racji siedzącego trybu pracy wśród pracowników biurowych oraz ciężkiej, fizycznej pracy wśród pracowników fizycznych, wskazane jest rozszerzenie pakietu o usługi fizjoterapeuty bądź leczniczy masaż. Często spotykanym pomysłem są również zajęcia sportowe polegające na rozciąganiu oraz wyciszeniu, w tym np. joga. Ciekawym pomysłem może być także wizyta masażysty w siedzibie firmy. 

Istotne znaczenie, w przypadku pracowników fizycznych ma również dojazd do pracy. Darmowy transport bądź dofinansowanie do paliwa może okazać się znakomitym pomysłem, przyciągającym najlepszych specjalistów do firmy. Przeważającą grupą wśród pracowników w wielu firmach są młodzi rodzice, którzy docenią wszystkie benefity, pozwalające im łatwiej połączyć pracę z wychowaniem dziecka. Przy dużym budżecie, firmy niejednokrotnie otwierają przyzakładowe przedszkola i żłobki, w których pracownicy mogą zostawić swoje pociechy na czas wykonywanych zajęć. Dofinansowanie do kolonii dla dzieci lub organizacja czasu wolnego w letnie dni to kolejny pomysł ułatwiający pracę młodym rodzicom. Rodzice maluchów doceniają także elastyczny czas pracy oraz pracę zdalną. W ich przypadku również sprawdzi się dodatkowa opieka medyczna, która będzie obejmowała również ich dziecko.

Nietypowe benefity dla pracowników – przykłady

Wśród najpopularniejszych benefitów dla pracowników znajduje się prywatna opieka medyczna, karta Multisport, dofinansowanie do urlopów, szkoleń oraz kursów językowych. Zatem jakie benefity dla pracowników będą zaskoczeniem oraz większą motywacją do wykonywania lepiej swoich obowiązków? Z pewnością te nietypowe.

Nietypowe benefity dla pracowników mogą ogromnie podnieść ich motywację do pracy, a także niewiele kosztować pracodawcę. Jednym z przykładów mogą być wspólne spacery z psami ze schroniska. Nie tylko pomogą one w integracji zespołu, ale również pozytywnie wpłyną na zdrowie psychicznie pracowników, a przede wszystkim niosą one ze sobą ogromną pomoc dla potrzebujących codziennej miłości zwierząt. Ciekawym pomysłem nietypowego benefitu, może okazać się także spotkanie z barmanem, uczącym robić drinki bądź baristą, ukazującym kilka alternatywnych metod parzenia kawy. I to wszystko w biurowej kuchni!

Niezaprzeczalnie nietypowymi benefitami dla pracowników są wszystkie te, które są związane ze sportami ekstremalnymi. Karnet na skok na bungee, skok spadochronowy bądź przejażdżkę bolidem Formuły 1, może okazać się jednym z najlepszych pomysłów na dodatek, dla osób lubiących adrenalinę. Warto również zorganizować wycieczkę bądź wspólny weekend, gdzie pracownicy mogliby się odpowiednio zintegrować, zacieśnić między sobą więzi oraz zrelaksować wśród natury.

Warto pamiętać, iż dodatkowe benefity nie muszą wiązać się z jakimikolwiek wydatkami. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się również akcje pod tytułem "poniedziałek jest dniem...". I tak na przykład raz w tygodniu możemy zorganizować dzień, w którym każdy z pracowników będzie mógł przyjść do pracy ze swoim pupilem. Dzień bez dress-codu. Dzień, w którym przerwa lunchowa zostanie wydłużona o pół godziny bądź dzień wolny od pracy w urodziny.

Wskazanym jest pamiętać, iż najważniejszym w kwestii benefitów jest odpowiednie podejście. Każdy z pracowników posiada inne cechy charakteru oraz indywidualne potrzeby. Często zainteresowania pracowników mogą zmieniać się również z ich wiekiem oraz rosnącym stażem pracy. Aby dobrze dobrać ciekawe benefity dla pracowników, należy z nimi rozmawiać, obserwować ich zachowanie oraz potrzeby. Benefity spełniają swoją funkcję tylko wtedy, kiedy przynoszą korzyść dla pracowników oraz realny skutek dla pracodawcy. Niezmierne ważnym jest również, by bezgotówkowymi benefitami nie zastępować godnego wynagrodzenia czy podwyżek.