·5 min czytania

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego - poznaj szczegóły.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) – co to jest, kogo dotyczy i jak działa?

Nauczeni doświadczeniem oraz wielokrotnymi zmianami systemu emerytalnego, które najczęściej idą za wyborami i ustanowieniem nowej partii rządzącej, nie powinniśmy mieć wątpliwości co do tego, że musimy sami zadbać o swoje emerytury. Obecnie panujący system emerytalny w Polsce zakłada istnienie trzech filarów. Pierwszy z nich, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych to miejsce, do którego co miesiąc z naszej pensji trafia najwięcej składek. Drugi filar to Otwarte Fundusze Emerytalne, które po przeprowadzeniu reformy w 2013 roku obecnie praktycznie nie istnieją. Trzeci filar to każda własna inicjatywa, która dąży do indywidualnego oszczędzania na przyszłą emeryturę. System emerytalny zakładał, że dwa pierwsze filary wystarczą na to, by w przyszłości żyć godnie z wysłużonej emerytury. Niestety codzienność okazała się całkiem inna. Obecna emerytura bez własnych oszczędności, w większości przypadków nie pozwala na wygodne życie emeryta. Dlatego też im szybciej zdecydujemy się na zabezpieczenie swojej emerytury, tym mamy większą pewność, że będzie ona wielobarwna.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – co to?

IKZE to skrót od nazwy jednego z trzech filarów systemu emerytalnego tj. Indywidualnego Konta Emerytalnego. Jego premiera miała miejsce w 2012 roku, jednak dopiero rok 2014 przyniósł mu więcej popularności, kiedy to odbyła się jego reforma. Dzięki niemu mamy możliwość, by oszczędzać samodzielnie na swoją emeryturę. Obecnie w Polsce wiek przejścia na emeryturę mężczyzn wynosi 65 lat, zaś kobiet 60 lat. Przy czym kobieta ma możliwość otrzymania emerytury matczynej, a w pracy, każdy przyszły emeryt może liczyć na ochronę przedemerytalnąKończąc 100 lat, możemy otrzymać od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczenie honorowe, czyli dodatkową emeryturę. Niestety, najczęściej zdarza się tak, że to nie wystarcza na godne życie emerytalne. W Polsce najniższa emerytura wypłacana co miesiąc wynosi 0,1 grosz.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jest wspaniałym rozwiązaniem dla tych, którzy już dziś myślą o swojej emeryturze. Minimalny wiek do zawarcia umowy o IKZE to skończone 16 lat, w przypadku osób, które posiadają dochody wynikający z umowy  pracę. W innym przypadku powinniśmy mieć 18 lat. Nie ma górnej granicy wiekowej ani innych wymagań co do założenia konta IKZE. Celem konta jest, osiągnięcie maksymalnych zysków z pieniędzy, które odkładamy. Instytucje prowadzące konto, starają się, by przy inwestycjach zachować jak największe bezpieczeństwo. Nasze pieniądze są lokowane w papierach wartościowych, obligacjach czy akcjach na giełdzie. Ponadto na koncie IKZE obligacje są jednym z najbezpieczniejszych sposobów zarabiania.

Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego – jak często muszą się pojawiać?

W ostatnim czasie Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nową funkcjonalność, która pozwala na to, by każdy z nas mógł dowiedzieć się już dziś, ile może wynieść jego przyszła emerytura. Wiele z nas po otrzymaniu wiadomości z wyliczeniem może popaść w niepokój. Spora liczba przepracowanych lat, napięty grafik w pracy czy ilość codziennego stresu, niestety nie są gwarantem wysokiej emerytury. Nic straconego. To właśnie wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego pozwolą nam odetchnąć ze spokojem. Minimalna kwota wpłat na IKZE wynosi 100 zł. Maksymalna kwota to limit roczny dla IKZE. W 2022 roku wynosi on 7 106,40 zł, a w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej - 10 659,60 zł. Pieniądze na konto wpłacać można co miesiąc, co trzy miesiące bądź raz w roku. Nie ma z góry narzuconych terminów określających to zagadnienie. Istotne jest jednak, aby nie przekroczyć rocznych limitów.

Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego – ulga podatkowa – ile wynosi?

Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego ulga podatkowa - czy to możliwe? Oczywiście. Jednym z plusów konta IKZE, który przysługuje podatnikom gromadzącym kapitał emerytalne na koncie, jest ulga podatkowa. Dotyczy ona osób rozliczających się na zasadach ogólnych, w formie ryczałtu czy podatku liniowego. Pozwala ona na odliczenie sumy składek wpłaconych w danym roku. Z zasad tych mogą skorzystać osoby rozliczające się samodzielnie, jak i wspólnie z małżonkiem. Maksymalny limit rocznych wpłat na konto należące do III filaru stanowi jednocześnie maksymalną kwotę odliczeń. Czyli w 2022 roku w przypadku osób samozatrudnionych będzie to kwota w wysokości 10 659,60 zł zaś dla reszty podatników 7 106,40 zł.

Aby móc skorzystać z preferencyjnych warunków rozliczania PIT, które wynikają z posiadania indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, należy odpowiednio udokumentować wszystkie wpłaty, jakich dokonaliśmy w ciągu roku kalendarzowego. Mogą być to zarówno potwierdzenia przelewów bankowych, jak i przekazy pocztowe. Ważne jest, aby pamiętać, by znalazły się na nim nasze dane osobowe, dane instytucji, wysokość wpłaconej składki oraz tytuł przelewu. Wpłaty na IKZE w zależności od formy opodatkowania należy uwzględnić na formularzu:

  • PIT-37 i PIT/O - osoby rozliczające się na zasadach ogólnych,
  • PIT-36 i PIT/O - przedsiębiorcy opodatkowani według skali,
  • PIT-36L - przedsiębiorcy rozliczający się w formie podatku liniowego,
  • PIT-28 i PIT/O - przedsiębiorcy rozliczający się w formie ryczałtu.
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

 Zwrot z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego – czy jest możliwy?

Wielu z nas zastanawia się z pewnością czy zwrot z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego jest możliwy. Odpowiedź jest pozytywna. Środki zgromadzone na IKZE są naszą prywatną własnością. Możemy nimi rozporządzać zgodnie z umową oraz podlegają one dziedziczeniu. Istotne znaczenie ma jednak fakt, iż nie ma możliwości wykonania częściowej wypłaty. Decydując się na wypłatę z IKZE naszych oszczędności, możemy wypłacić je tylko w całości, a od przedterminowej wypłaty musimy zapłacić podatek. Z racji tego, iż w roku wypłaty zwiększy się nasz dochód, powstaje obowiązek zapłaty podatku 18% (w pierwszym progu) oraz 32% (w drugim progu).

Zapoznając się z działaniem konta, nasuwa się nam pytanie, czy IKZE to odpowiednie narzędzie nieemerytalne? I tak. I nie. Możemy wykorzystać IKZE jako swoistego rodzaju nieoprocentowaną pożyczkę, gdyż wypłacając środki przed ukończeniem 65-ego roku życia, będziemy musieli doliczyć je do swojego dochodu i zapłacić wcześniej odliczony podatek. Faktycznie, jest on odroczony, dlatego w niektórych przypadkach można wykorzystać IKZE do inwestycji czysto spekulacyjnych.

Emerytura to czas, na który czeka wielu z nas. Powinna być ona gwarancją spokoju oraz relaksu. Niestety, obecny system emerytalny nie daje nam takiej gwarancji. Nawet trzynasta emerytura czy czternasta emerytura, nie pozwoli nam upragnioną wolność finansową. Całe szczęście mamy możliwość sami zadbać o naszą przyszłości. Opłaca się założyć indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, na którym będziemy mogli gromadzić swoje oszczędności. Pamiętajmy, że warto wziąć sprawy w swoje ręce i już dziś zatroszczyć się o nasze życie po zakończeniu pracy zawodowej.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.