·4 min czytania

Jak wypełnić oraz rozliczyć PIT-11? – to musisz wiedzieć

Jak wypełnić oraz rozliczyć PIT-11? – to musisz wiedzieć

Formalności związane z rocznymi rozliczeniami podatkowymi to zmora wielu polskich podatników. Składanie w urzędzie skarbowym deklaracji chyba nikomu nie kojarzy się z niczym przyjemnym. To jednak obowiązek, od którego nie ma żadnej ucieczki. Podpowiadamy, jak poprawnie wypełnić oraz rozliczyć jeden z najpopularniejszych formularzy, czyli PIT-11.

Każdy z nas płaci podatki i ma obowiązek sporządzenia rocznych deklaracji podatkowych. Za jednych zadanie to wykonują księgowe, za innych pracodawca, w trzeciej grupie znajdują się osoby, które muszą poradzić sobie same. Właśnie im dedykujemy poniższy poradnik z wypełniania PIT-11!

Do czego służy PIT 11?

PIT-11 to druk, który podatnicy otrzymują od pracodawców, zleceniodawców, a nawet z ZUS. Zazwyczaj ma formę dokumentu pisemnego, ale może być również przesłany drogą elektroniczną. Wybór należy w większości przypadków do płatnika. PIT-11 jest dokumentem skarbowym, który musi wypełnić pracodawca lub zleceniodawca, nawet wówczas, gdy zatrudnia wyłącznie jednego pracownika. Obowiązek skutecznego doręczenia tej deklaracji swojemu pracownikowi lub zleceniobiorcy spoczywa zawsze na przedsiębiorcy. Jego niedopełnienie może skutkować poważnymi konsekwencjami natury karnej. Pracodawca lub zleceniodawca na przesłanie PIT-11 do urzędu skarbowego ma czas do 31 stycznia, z kolei pracownikowi musi wysłać go najpóźniej do 2 marca.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Jak rozliczyć podatek z PIT 11?

Wyjątek stanowi sytuacja, w której pracownik jest zatrudniony tylko w jednej firmie. Wówczas pracodawca sam wypełnia jego deklarację podatkową i w odpowiednim terminie dostarcza ją fiskusowi. Druk PIT-11 zawiera informację dotyczącą przychodów, dochodów, odprowadzonych przez pracodawcę zaliczek na podatek dochodowy, a także określa wysokość składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. W praktyce PIT-11 odgrywa więc istotną rolę przy wypełnianiu pozostałych deklaracji podatkowych za dany rok. Pracownik lub zleceniobiorca nie jest bowiem w stanie samodzielnie oszacować, jakie kwoty zarobił i przede wszystkim, jaką sumę zaliczek na podatek odprowadził pracodawca.

Rozliczenia PIT 11 – co trzeba wiedzieć?

Bardzo często PIT-11 jest także podstawą do wypełnienia zeznań przez przedsiębiorców, którzy prócz prowadzenia działalności gospodarczej dorabiają sobie na umowach cywilnoprawnych lub etacie. W tym miejscu warto zastanowić się, jak rozliczyć PIT-11? Przede wszystkim osoba sporządzająca taki dokument musi posiadać kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim niezbędne są dane pracownika lub zleceniobiorcy takie jak PESEL, NIP, adres zamieszkania, urząd skarbowy. Ponadto, potrzebna będzie wiedza na temat wysokości zarobków osoby zatrudnionej w poprzednim roku podatkowym, z tym zastrzeżeniem, że mowa tutaj o przychodzie, czyli wartości brutto. Poza tym, pracodawca powinien znać wysokość kosztów uzyskania przychodu przez zatrudnionego oraz sumę pobranych zaliczek na podatek dochodowy, a także składki z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

Do kiedy należy rozliczyć PIT 11?

Jak już wspomniano, pracodawca lub zleceniodawca ma obowiązek przesłania PIT-11 do skarbówki najpóźniej do 31 stycznia. Rozliczenie PIT-11 po tym terminie jest niedopuszczalne, a sankcje spadają wówczas na podmiot, który miał obowiązek rozliczenia PIT-11, czyli zatrudniającego. Co w sytuacji, gdy PIT-11 jest składową całości naszych rozliczeń ze skarbówką, a mimo to, nie otrzymamy go od zleceniodawcy? Wówczas przypadek taki należy zgłosić we właściwym urzędzie skarbowym. Brak druku PIT-11 uniemożliwia nam bowiem jako podatnikom prawidłowe zamknięcie poprzedniego roku podatkowego. Bardzo często bywa tak, że jako zleceniobiorcy otrzymujemy nawet kilka formularzy PIT-11 i wszystkie z nich należy rozliczyć w jednym zeznaniu razem z innymi źródłami dochodu.

Niewłaściwe dane w PIT 11 – co robić?

Rozliczenie PIT nie jest aż tak skomplikowaną rzeczą, jaką się wydaje. Mimo to, pytanie "jak rozliczyć pit” pojawia się w przestrzeni publicznej – szczególnie na początku roku – dosyć często. Pamiętajmy, że jeśli nie jesteśmy pewni co do naszej wiedzy, warto poprosić o pomoc specjalistów, w tym wykwalifikowane biura rachunkowe, dla których sporządzanie takich formularzy to codzienność. Co jednak w sytuacji, gdy w PIT-11 znajdą się niewłaściwe dane? Wszystko zależy od tego, czego one dotyczą. Jeśli błędy zauważy sam pracodawca, powinien niezwłocznie skorygować deklarację i przesłać ją ponownie. Jeśli jednak błędy dostrzeże dopiero pracownik, warto zwrócić się do pracodawcy z prośbą o korektę.

PIT 11 a ulga do 26. roku życia?

Od połowy ubiegłego roku młodzi pracownicy i zleceniobiorcy są zwolnieni z odprowadzania podatku dochodowego. Mowa o osobach, które nie ukończyły 26. roku życia. W jaki sposób ulga ta wpływa na PIT-11? Okazuje się, że tzw. “zerowy PIT dla młodych” zerowy jest tylko z nazwy. Pracodawcy i tak muszą bowiem rozliczać zarobek młodych pracowników w PIT-11. W 2022 podobnie jak w 2021 roku zwolnione z podatku są przychody młodego pracownika do poziomu 85 528,00 złotych. Ulga, jak głoszą przepisy, nie przysługuje osobom młodym, które pracują na umowie o dzieło lub są samozatrudnione.

Zwrot podatku z PIT 11

Każdy podatnik, w którego zeznaniu rocznym wyjdzie nadwyżka zaliczki na podatek dochodowy otrzyma zwrot tej nadpłaty. Bardzo często wynika to z błędów w obliczeniach dokonanych przez pracodawcę lub zleceniodawcę lub wysokich kosztów uzyskania przychodu. Zwroty dokonywane są od 17. lutego. Jeśli korzysta się z rozliczeń elektronicznych, termin na zwrot podatku wynosi 45 dni. W przypadku innych metod rozliczeń niż elektroniczna, termin ten to nawet 3 miesiące. Co do zasady, im wcześniej złożymy rozliczenie podatkowe, tym prędzej otrzymamy zwrot PIT. Nie jest to jednak regułą, ponieważ bywają przypadki, że podatnik rozliczył się już 1. stycznia, a pieniądze wpłynęły na jego konto dopiero w marcu. Każdy musi więc cierpliwie czekać na swoją kolej.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.