·5 min czytania

Rachunki za ogrzewanie w przedsiębiorstwie

Rachunki za ogrzewanie w przedsiębiorstwie – co czeka biznes w nowym roku?

Zasady rozliczania kosztów centralnego ogrzewania

Nikt już nie ma wątpliwości, że rok 2023 będzie wiązał się przede wszystkim z koniecznością ponoszenia wyższych kosztów, w tym również w zakresie ogrzewania. Od dłuższego czasu mówili o tym dostawcy ciepła, w tym na przykład PGNiG. Niemniej jednak warto dowiedzieć się, w jaki sposób rozliczane są koszty centralnego ogrzewania. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w budynkach wielolokalowych. Rozliczenie kosztów ogrzewania następuje dopiero po zakończeniu sezonu grzewczego, lecz zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy, zobowiązani są opłacać zaliczki na ogrzewanie. Kwestia tego, ile konkretnie zapłacimy, zależy od przyjętej przez właściciela budynku metody rozliczania. Można bowiem obliczać wysokość zobowiązania za pomocą odczytu ciepłomierzy bądź zgodnie z powierzchnią czy kubaturą lokali. Przedsiębiorcy powinni mieć świadomość, że ponoszą również koszty stałe niezależne od ilości pobranego ciepła. Wynikają one między innymi z konieczności ogrzania tak zwanych części wspólnych, na przykład klatek schodowych.

Ile wyniosą ceny gazu dla firm w 2023 roku?

Ceny gazu dla firm w 2023 roku - w przeciwieństwie do cen obowiązujących osoby fizyczne - nie zostały zamrożone. Oznacza to, że przedsiębiorcy muszą liczyć się z niemałymi podwyżkami. Warto mieć na uwadze, że o ile małe i średnie firmy mogą liczyć na pomoc państwa w zakresie regulowania cen energii, o tyle z pomocy w kontekście cen gazu zostały wykluczone. Sytuacja na rynku gazowym nie jest dobra - obecnie cena za MWh wynosi około 540 zł. Jeszcze w połowie sierpnia 2022 była znacząco wyższa - dziś można zaobserwować spadki. Niemniej jednak nie oznacza to, że wraz z nowym rokiem przedsiębiorcy zapłacą mniej. Wręcz przeciwnie - cena paliwa gazowego zatwierdzona przez prezesa URE plasuje się na poziomie 650 zł/MWh. Ostateczne kwoty, jakie przedsiębiorcy zobaczą na fakturach, zależeć będą oczywiście od zużycia ciepła, jednak nie należy mieć wątpliwości - wzrost cen będzie mocno odczuwalny.

Dlaczego gaz dla firm jest droższy niż dla osób fizycznych?

Tańszy gaz dla firm to niespełnione marzenie wielu przedsiębiorców, jednak warto mieć świadomość, że jego cena zawsze jest wyższa w przypadku przedsiębiorstw niż gospodarstw domowych. Rząd nie może bowiem doprowadzić do tego, aby obywatele ponosili zbyt wysokie koszty, gdyż mogłoby to rodzić niepokoje społeczne. Władza ma za zadanie przede wszystkim chronić osoby fizyczne, natomiast przedsiębiorcy - zgodnie z obowiązującą doktryną rynkową - są niejako pozostawieni sami sobie. Oczywiście, w pewne kwestie rząd może ingerować, jednak nie jest to częste zjawisko. Warto zauważyć, że zapotrzebowanie na gaz w przypadku podmiotów gospodarczych jest większe niż w przypadku gospodarstw domowych. Niektórzy ekonomiści podkreślają, że ten, kto zużywa więcej, powinien ponosić wyższe koszty. Warto pamiętać, że obecnie mamy do czynienia ze swego rodzaju kryzysem na rynku gazowym, który również wpływa na wysokość ceny. Ta, w przypadku przedsiębiorców, musi być wyższa, aby niejako zmusić ich do ograniczenia zużycia. Ponadto działa tutaj klasyczne prawo popytu i podaży - im mniejsza podaż lub większy popyt, tym wyższa cena.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Jak obniżyć rachunki za gaz w firmie?

Obecnie nie można liczyć na dofinansowanie do gazu dla firm ani na dopłaty do gazu dla firm. Dlatego też przedsiębiorcy poszukują różnych sposobów na to, aby obniżyć płacone rachunki. Przede wszystkim muszą oni umiejętnie nauczyć się korzystać z surowca - obowiązuje tutaj zasada, że im mniej zużywamy, tym mniej płacimy. Spójrzmy chociażby na kwestię ogrzewania pomieszczeń biurowych. W tym przypadku temperatura powinna wynosić około 18-21 stopni, optymalnie natomiast 20 stopni. Wystarczy więc nieco przykręcić kaloryfery, aby w ciągu całego sezonu grzewczego zużyć mniej gazu. Regulację temperatury umożliwiają również termostaty, w które zdecydowanie warto zaopatrzyć firmę. Wzrost cen ogrzewania 2023 zdecydowanie da nam się we znaki, dlatego do zmian powinniśmy przygotować się już dziś.

Rachunki za gaz dla firm mogą nieco zmaleć, jeśli zdecydujemy się zrezygnować z osłon grzejników. Jest to prosty trik, który pozwoli nam zaoszczędzić nawet do 20% ciepła, choć w wielu przypadkach oszczędności nie przekroczą 10%. Zabudowa ma walory estetyczne, jednak chcąc płacić mniej, trzeba będzie ją zlikwidować.

Ciekawym rozwiązaniem są także ekrany zagrzejnikowe - nie kosztują zbyt wiele, natomiast pozwalają odpychać ciepło w stronę pokoju, ograniczając jego ubytki przez ściany. Ważnym aspektem jest też uszczelnienie okien, tak aby ciepło przez nie nie uciekało. Wymiana okien to oczywiście spory wydatek, jednak w dłuższej perspektywie pozwala naprawdę sporo zaoszczędzić.

Tani gaz dla firmy wymaga również dokonywania regularnych przeglądów instalacji. Istotne jest odpowietrzanie grzejników oraz sprawdzanie, czy ciepło w jakiś sposób nie ucieka.

W przypadku niektórych przedsiębiorstw produkcyjnych konieczna może okazać się zmiana trybu pracy, dzięki której możliwe będzie wygenerowanie oszczędności. Podjęcie ostatecznej decyzji w tym zakresie nie jest proste, wymaga bowiem przeprowadzenia dokładnej analizy kosztowej uwzględniającej nie tylko ceny gazu.

Przepisanie gazu z firmy na osobę prywatną – czy to możliwe? Jak to zrobić?

Podwyżka cen gazu dla firm uderza zwłaszcza w osoby, które w domowym zaciszu prowadzą działalność gospodarczą. W ich przypadku optymalnym rozwiązaniem będzie przepisanie gazu z firmy na osobę prywatną. Taka decyzja niesie jednak za sobą pewne konsekwencje. Otóż najczęściej osoba fizyczna, która prowadzi firmę w domu, zakłada osobny licznik. Umożliwia to sprawne dokonywanie rozliczeń, a także odliczanie w koszty podatkowe poniesionych na ogrzewanie wydatków. Po przepisaniu licznika z firmy na osobę prywatną dokonywanie odliczeń nie będzie możliwe. Dlatego warto dokładnie przeanalizować, ile na takiej operacji zyskamy, a ile stracimy. Nie sposób bowiem jednocześnie korzystać z dwóch przywilejów jednocześnie - tańszego gazu i możliwości obniżenia podstawy opodatkowania. Niemniej jednak, przy obecnych podwyżkach, takie rozwiązanie może okazać się opłacalne.

Jak przepisać gaz z firmy na osobę fizyczną? Jest to bardzo proste - wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek u swojego dostawcy, informując jednocześnie, że gaz będzie pobierany przez osobę prywatną. W 2023 nabędziemy dzięki temu możliwość skorzystania z zamrożonych cen gazu i nie będziemy musieli ponosić tak wysokich kosztów jak przedsiębiorstwa. Pamiętajmy, że takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych prowadzonych w domu. Nie ma natomiast możliwości przepisania gazu przez właściciela spółki (szczególnie kapitałowej) na siebie, zwłaszcza jeśli ta ma siedzibę gdzie indziej niż w jego miejscu zamieszkania. W tej sytuacji trzeba, niestety, liczyć się ze znaczącym wzrostem kosztów.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.