·5 min czytania

Urlop sabbatical – co to za rodzaj świadczenia i kogo dotyczy?

Urlop sabbatical – co to za rodzaj świadczenia i kogo dotyczy?

Urlop sabbatical (sabatyczny), pomimo że nie jest uregulowany prawnie, cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Ma zapewnić dłuższy odpoczynek, który spowoduje wzrost motywacji i wydajniejszą pracę po powrocie do codziennych obowiązków. Jak długo może trwać i czy każdy może się na taki urlop wybrać? Dowiesz się tego, czytając artykuł.

Urlop sabbatical – co to?

Urlop regeneracyjny może zapewnić dłuższe wytchnienie od codziennych obowiązków w firmie. Stosuje się go przeważnie w stosunku do doświadczonych i mocno obciążonych pracowników, którzy z czasem mogą odczuwać wypalenie zawodowe. W praktyce rozwiązanie to stosowane jest przeważnie w dużych korporacjach, chociaż również mniejsze firmy wydają się coraz częściej zauważać zalety urlopu sabatycznego.

Taki rodzaj urlopu ma jednak powodować korzyści nie tylko dla pracownika, ale także pracodawcy. To więc czas, w którym bardzo często podnoszone są kwalifikacje pracownicze. W trakcie urlop sabbatical pracownik może więc brać udział w szkoleniach, które po powrocie pozwolą mu lepiej wykonywać swoją pracę.

Urlop sabbatical jest szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych, gdzie prawo do takiej formy wypoczynku ma prawie 20% pracowników. Został on uregulowany także w wielu europejskich krajach takich jak Dania, Austria, Włochy i Niemcy. Wiele osób zastanawia się urlop - ile płatny jest w wersji sabbatical? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od umowy pracownika z pracodawcą. Zdarza się, że w tym czasie otrzymujemy pełne wynagrodzenie, ale czasami jest ono ograniczone. Warto więc przed wybraniem się na długi urlop, dogadać wszystkie szczegóły, by mieć pewność, że będzie to dla nas opłacalne.

Jak długo może trwać urlop regeneracyjny?

W Polsce urlop wypoczynkowy trwa 20 lub 26 dni, a wszystko zależy od długości zatrudnienia. Jeśli pracownik jest aktywny zawodowo poniżej 10 lat, przysługuje mu krótszy urlop. Jeżeli natomiast jego staż wynosi więcej niż 10 lat, może liczyć na 26 dni urlopu wypoczynkowego. Warto wiedzieć, że sędziowie i prokuratorzy mogą liczyć na dodatkowe 6 dni wypoczynku, a pewne bonusy posiadają także pracownicy socjalni i osoby niepełnosprawne.

Biorąc pod uwagę powyższe wyliczenia, można powiedzieć, że każdego roku możemy wyjechać na miesięczne wakacje. Niestety realia są takie, że urlop przeważnie podzielony jest na okresy kilku, maksymalnie kilkunastodniowe. Taki stan rzeczy sprawia, że nasz grafik pracy jest bardzo napięty, a o zachowaniu jakiejkolwiek równowagi właściwie nie ma mowy. To właśnie dlatego długotrwały urlop regeneracyjny może pomóc odzyskać radość wykonywania codziennych obowiązków w pracy.

Urlop sabbatical może trwać kilka tygodni, a czasem nawet kilka miesięcy. Oczywiście w jego trakcie często musimy podnosić swoje kwalifikacje, ale możliwość tak długiego odpoczynku sprawia, że w trakcie szkoleń mamy otwartą głowę i zdecydowanie chętniej przyswajamy nową wiedzę. Jeśli dodamy do tego fakt, że ten długi wypoczynek jest płatny, może być naprawdę atrakcyjną formą oderwania się od codziennych obowiązków.

Zalety i wady urlopu sabbatical

Niewątpliwą zaletą urlopu sabbatical jest możliwość zregenerowania się pod względem fizycznym i psychicznym. Duża ilość stresu, z jaką zmagają się osoby na wyższych stanowiskach sprawia, że są oni podatni na znużenie pracą. Stałe działanie na wysokich obrotach to też możliwość zapadnięcia na chorobę zawodową, dlatego ważne, by zadbać o odpowiednio długą regenerację. Pamiętajmy jednak, by czas urlopu sabbatical wykorzystać aktywnie. Leżenie przed telewizorem nie zawsze sprawi, że odzyskamy chęć do pracy. Aktywny wypoczynek, wyjazd na dłuższe wakacje czy nowa pasja, to wszystko powinno sprawić, że nasz organizm odpocznie, a my zatęsknimy za swoją pracę. W trakcie urlopu wypoczynkowego można np. skorzystać z karty multisport, która zagwarantuje możliwość amatorskiego uprawiania sportu na najwyższym poziomie.

Urlop sabatyczny to jednak nie tylko zalety. Musimy pamiętać, że nie ma on żadnego poparcia w Kodeksie pracy, a więc zawsze będzie umową partnerką, którą zawiera pracownik z pracodawcą. Warto więc pamiętać, że to, co zostało ustalone przed pójściem na urlop płatny, może zostać odwołanie bez żadnych konsekwencji za dzień, tydzień czy miesiąc.

Inną wadą takiego długiego urlopu jest konieczność chwilowego zastąpienia nas w pracy. Ta może zostać rozdysponowana innym pracownikom, ale może się też zdarzyć, że na stanowisku, jakie zajmujemy, zostanie zatrudniona nowa osoba na czas określony. Nasz powrót do pracy może więc w przypadku zbiegu niekorzystnych wypadków sprawić, że stanowisko, na którym pracowaliśmy będzie zajęte, a nam przypadnie zamiast awansu, degradacja.

Czy warto więc wybrać się na urlop sabbatical? Wszystko zależy od naszej sytuacji i podejścia pracodawcy. W wielu przypadkach taka forma urlopu jest szansą na szybką regenerację, ale pamiętajmy, że wiąże się z pewnymi zagrożeniami.

Kiedy urlop regeneracyjny będzie dobrym pomysłem?

Urlop regeneracyjny będzie dobry dla każdego pracownika, który lubi swoją pracę, ale w którymś momencie stwierdza, że brakuje mu już siły, pasji i zaangażowania, by działać na najwyższych obrotach. Długotrwałe przebywanie na takim urlopie może być elementem coachingu, ale również jednorazowym sposobem na podładowanie akumulatorów.

Bardzo często zdarza się, że pracując 10-12 godzin na dobę nie mamy czasu, by podnosić swoje kwalifikacje. Sabbatical urlop to doskonała okazja, by połączyć wypoczynek i dalsze kształcenie, które w dłuższej perspektywie umożliwi nam zajęcie wyższego stanowiska w firmie. Warto pamiętać, że założeniem sabbatical urlop jest właśnie połączenie korzyści pracownika i pracodawcy. Dodatkowe kursy i szkolenia to więc znakomity sposób, by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

W naszym kraju urlop regeneracyjny nie jest uregulowany prawnie, bo tak naprawdę dopiero od kilku lat słyszy się to pojęcie w przestrzeni publicznej. Ten popularny w innych krajach sposób odpoczynku od pracy dopiero raczkuje w naszym kraju i być może w najbliższych latach znajdzie on swoje miejsce w Kodeksie pracy, co sprawi, że urlop sabbatical zapewni każdemu pracownikowi niemal same zalety i nie narazi go na przykre konsekwencje, które w niesprzyjających okolicznościach mogą się przecież pojawić. Prawne ustalenie wysokości wynagrodzenia czy gwarancja powrotu na wcześniej zajmowane stanowisko zdecydowanie zachęciłyby pracowników, by korzystać z dobrodziejstwa, jakim bez wątpienia jest urlop regeneracyjny. Dzięki niemu można porządnie wypocząć, ale także zadbać o podniesienie kwalifikacji.

Bardzo często połączenie codziennych obowiązków w firmie z dodatkowymi szkoleniami jest trudne do pogodzenia. W przypadku urlopu sabatycznego sprawa jest o wiele prostsza, a efekty, jakie można osiągnąć zdecydowanie lepsze. Wypoczęta głowa lepiej przyswaja wiedzę, którą wykorzystać można zaraz po powrocie z urlopu. To przyczynia się nie tylko do większej chęci do pracy, ale także stwarza możliwości w rozwoju zawodowym. Biorąc to wszystko pod uwagę, wydaje się, że sabbatical urlop to opcja warta rozważenia, jeśli tylko pracodawca da nam taką możliwość.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.