·5 min czytania

Scrum – zarządzanie projektami informatycznymi na miarę XXI w.

Scrum – zarządzanie projektami informatycznymi na miarę XXI w.

Agile vs Scrum – czym są te dwie metody?

W poprzednich wpisach pisaliśmy już o tym, czym jest inkubator przedsiębiorczosci oraz na czym polega offshoring. Przyszła więc pora na to, by poruszyć kolejny ważny temat, który powinien zainteresować właścicieli sklepów internetowych. Pora więc zadać sobie pytanie, czym jest Scrum oraz czym różni się od Agile?

Metodyka Scrum to rodzaj metodyki Agile. Warto jednak zaznaczyć, że jest ona zbiorem metod, a nie metodologią. Najprościej więc mówiąc, jest to podejście, które polega na tworzeniu nowych produktów i usług. Produktem tym może być zarówno oprogramowanie, które się dopiero wdraża, jak i każda inna, dowolna rzecz, którą firma będzie sprzedawać. Czym jest zatem Agile?

To znacznie szersze pojęcie, które można nazwać filozofią. Jest tak, ponieważ Agile nie opisuje wprost metodyki pracy, a stanowi fundament, który jest podstawą do wdrożenia konkretnej metodyki – w tym przypadku Scrum. Natomiast zgodnie z definicją zamieszczoną w listopadowym wydaniu "Scrum Guide" z 2020 r. wynika, że:

"Scrum to uproszczone ramy postępowania (framework), które pomagają poszczególnym osobom, zespołom i organizacjom wytwarzać wartość poprzez adaptacyjne rozwiązywanie złożonych problemów".

Wyraźnie widać wiec, że Scrum jest formą realizacji Agile. Co ciekawe, to jednak Scrum powstawał pierwszy. Pojawił się on już w pierwszej połowie lat 90. Z kolei pierwsze Agile Manifesto zostało opublikowane prawie dekadę później. Miało to bowiem miejsce w 2001 r., a w jego tworzeniu wzięli udział również twórcy Scruma.

Agile vs Scrum – co wybrać?

Z opublikowanego w 2021 r. raportu State of Agile wynika, że aż 70% firm stosujących Agile przyznaje się do używania Scruma. Z tego również względu dla wielu osób obydwa te pojęcia oznaczają to samo – co jest błędem. W rzeczywistości bowiem Scrum jest częścią Agile. Należy jednak pamiętać o tym, że istnieje coś takiego jak Agile Project Management, który podobnie jak Scrum jest już metodyką i realizuje postulaty filozofii Agile.

Agile Project Management jest jednak czymś nieco innym niż Scrum. Obejmuje on bowiem cały proces wytwórczy, a co za tym idzie, zajmuje się również zarządzaniem projektami. W przeciwieństwie do AgilePM Scrum służy wyłącznie do rozwiązywania skomplikowanych problemów oraz tworzenia wdrażalnego inkrementu. Z tego również powodu można śmiało stwierdzić, że istotą Scruma jest konkretna praca oraz dostarczanie wartości klientowi.

Jak wygląda proces realizacji projektu w metodzie Scrum?

Skoro wiemy już, czym jest Scrum, warto powiedzieć sobie o tym, w jaki sposób umożliwia on zarządzanie projektem oraz zespołem. Zacznijmy od tego, że w Scrum istnieje podział na Product Ownera (właściciela biznesu) oraz Scrum Mastera, który jest odpowiedzialny za wdrożenie Scruma. Obydwie te osoby tworzą tzw. Zespół Scrumowy, który jest interdyscyplinarny oraz samozarządzający. Nie ma tu natomiast Project Managera. Proces realizacji projektu w duchu Scrum przebiega natomiast kilku etapowo. Mowa o:

 1. Scrum Sprint – to faza, która trwa maksymalnie przez 1 miesiąc kalendarzowy. W trakcie tego czasu Zespół Scrumowy powinien więc przekształcać pomysły w wartość, która jest użyteczna z punktu widzenia firmy. Etap ten powinien również posiadać jasno określony cel, czyli sprint goal.
 2. Sprintu Planning – czyli planowanie, które dla miesięcznego sprintu powinno potrwać nie więcej niż 8 godzin. Na tym etapie Zespół Scrumowy powinien odpowiedzieć sobie na pytania takie jak:
 3. Daily Scrum – to etap, który służy inspekcji realizacji celów Sprintu. Co więcej, powinien on odbywać się codziennie, przez  maksymalnie 15 minut. Pozwoli to zaplanować działania, które podejmie się do realizacji w ciągu kolejnych 24 godzin.
 4. Sprint Review – czyli podsumowanie tego, co przyniósł Scrum Sprint. Etap ten ma na celu ocenę postępów w projekcie oraz jego demonstracja przed interesariuszami, którzy na podstawie przedstawionych im osiągnieć udzielają swój feed back. Ten etap trwa maksymalnie do 4 godzin.
 5. Sprint Retrospective – to ostatni z etapów, który ma na celu przedyskutowanie efektywności przeprowadzonego Scrum Sprintu. Mile widziane jest także zaplanowanie kolejnego Sprintu. Etap ten powinien zająć maksimum 3 godziny.

Jak więc widać, praca w Scrumie dzieli się na sprinty, które określa się również jako iteracje – działania w określonym przedziale czasowym.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Scrum Master – co to jest za stanowisko i jaka jest jego rola w firmie?

Tak jak już wspomniano, zarządzanie zespołem lub projektem zgodnie z metodyką Scrum wymaga obecności Product Ownera, czyli właściciela firmy oraz Scrum Mastera. Pytanie tylko, co dokładnie ukrywa się za tym pojęciem?

Scrum Master – co to jest?

Z określeniem Scrum Master powinien z się zaznajomić się każdy, kto zastanawia się nad tym, jak założyć sklep internetowy. Pojęciem Scrum Master określa się specjalistę, który potrafi wdrożyć zasady metodologii Scrum w przedsiębiorstwie. Ponadto odpowiada on również za:

 • Wsparcie Product Ownera –  zwłaszcza jeżeli Scrum Master współpracuje z mniej doświadczonym Product Ownerem.
 • Wsparcie deweloperów – współpraca z deweloperami ma na celu usunięcie wszelkich przeszkód, które mogą napotkać deweloperzy.
 • Wsparcie przedsiębiorstwa – zadaniem Scrum Mastera jest wytłumaczenie zasad działania Scruma oraz jego popularyzacja wśród klientów firmy.

Co należy zatem do obowiązków Scrum Mastera? Zdecydowanie nie jest to ustalanie grafiku pracy, czy przyjmowanie wniosków urlopowych. Praca Scrum Mastera ogranicza się do sprawnego wdrożenia Scruma w firmie. To jednak jeszcze nie wszystko. Do zadań Scrum Mastera należy również ułatwianie pracy innym. To z kolei sprawia, że atmosfera w miejscu pracy staje się przyjemniejsza, co motywuje pracowników. Szukasz sposobu na to, by skutecznie zmotywować swoich pracowników? Koniecznie zapoznaj się z naszymi 5 najlepszymi technikami!

Czym powinien się cechować dobry Scrum Master?

Dobry Scrum Masterem jest na wagę złota. Jeżeli więc zastanawiasz się nad pracą w tym zawodzie, warto więc powiedzieć kilka słów o tym, jakie cechy charakteru powinien posiadać dobry Scrum Master. Mowa więc o cechach takich jak:

 • Kreatywność;
 • Łatwość nawiązywania relacji;
 • Komunikatywność;
 • Asertywność;
 • Spostrzegawczość;
 • Umiejętność rozwiązywania konfliktów;
 • Skrupulatność;
 • Umiejętność pracy zespołowej;
 • Opanowanie;
 • Cierpliwość;
 • Pokora;
 • Umiejętność dowodzenia zespołem;
 • Zmysł obserwacji.

Co więcej, praca Scrum Mastera wiąże się również z ciągłym rozwojem i poszerzaniem swojej wiedzy. Dlatego też ważne są certyfikaty zawodowe, których posiadanie ułatwi znalezienie pracy w tej branży. Osoby zainteresowane tym zawodem powinny również liczyć się z tym, że Scrum Master spędza długie godziny przed komputerem. Zapraszamy więc do przeczytania artykułu "Okulary dla pracownika – kto pokrywa koszty?", w którym dowiesz się, w jakim przypadku możesz liczyć na pomoc pracodawcy.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.