·4 min czytania

Linia kredytowa dla małych firm: definicja i beneficjenci

Linia kredytowa dla małych firm – czym jest i kto może z niej skorzystać?

Brak kapitału obrotowego w firmie może wstrzymać jej rozwój, a nawet doprowadzić do upadku. Powodów takiego stanu rzeczy może być mnóstwo. Do najpopularniejszych z nich, szczególnie w Polsce, należy między innymi nieterminowość w regulowaniu faktur ze strony kontrahentów, a także kryzys na danym rynku. Niestety nie każdy przedsiębiorca jest w stanie zdobyć potrzebne środki bez konieczności poproszenia o pomoc instytucji finansowych. Na szczęście, tym którzy są w potrzebie, banki oferują coraz większą liczbę atrakcyjnych produktów kredytowych.

Kredyty dla firm?

Obecnie wszystkie banki funkcjonujące na polskim rynku umożliwiają firmom zaciągnięcie kredytu. To spora zmiana, biorąc pod uwagę sytuację, z jaką można było spotkać się jeszcze wiele lat temu. Wówczas instytucje bankowe podchodziły do przedsiębiorców z dużą dozą nieufności. Teraz z kolei tworzą dla nich kolejne oferty i produkty kredytowe. Pożyczka na start, dla nowych firm, na rozwój firmy, na zakup sprzętu - to tylko kilka z popularnych typów kredytów oferowanych w większości wypadków “od ręki”. Aby jednak sięgnąć po któryś z nich, właściciel działalności gospodarczej musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową.

Jak sięgnąć po kredyt?

Zdolność kredytową wylicza się biorąc pod uwagę wiele różnych elementów. W dobrym położeniu w rozmowie z bankami są przedsiębiorcy, którzy zaciągali już jakieś zobowiązania, dzięki czemu nie mają pustej historii kredytowej. Atutem może być w tym kontekście na przykład fakt, że spłacili wcześniejszy kredyt w terminie, co świadczy o ich wypłacalności i tym, że dotrzymują umów. To ważne dla banku, który przecież przekaże im własne pieniądze, nie mając pewności, czy otrzyma ich zwrot z naliczonymi odsetkami. W wielu przypadkach jednak przedsiębiorca nie może pochwalić się zdolnością kredytową. Wpływ na to mogą mieć istniejące już zadłużenia, niskie przychody lub po prostu zbyt krótka historia kredytowania. Co może zrobić w takich okolicznościach?

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Czym jest linia kredytowa?

Linia kredytowa nazywana jest bardzo często zobowiązaniem dla każdego. Wiele w tym prawdy, o czym przekonacie się, czytając dalszą część tekstu. Linia kredytowa dla firm jest w praktyce najszybszym i w miarę prostym sposobem pozyskania kapitału. Jak działa? Linia kredytowa, nazywana czasami także limitem kredytowym, to mechanizm przyznania przez instytucję bankową dodatkowych środków finansowych na dowolny cel. Pieniądze trafiają bezpośrednio na ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Mogą się o nią starać zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy. Na rynku istnieje obecnie mnóstwo ofert dotyczących tego rodzaju zobowiązania, a kredytodawcy wprost prześcigają się w ustanawianiu coraz to lepszych warunków.

Na czym polega kredyt odnawialny

Linia kredytowa, inaczej zwana kredytem odnawialnym, to niezwykle elastyczny produkt finansowy. W przypadku tego zobowiązania banki ograniczają formalności do niezbędnego minimum. Na dalszy plan spada także zdolność kredytowa przedsiębiorstwa. Oczywiście jest ona analizowana po to, aby określić limit na koncie, ale nie jest główną przesłanką do podjęcia decyzji kredytowej. Zdaniem wielu ekspertów tego rodzaju forma pożyczki jest dosyć oszczędnym sposobem poprawy płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Linia kredytowa dla małych firm

Jak już wspomniano, o ten typ kredytowania może wnioskować każdy. Czy jednak małe firmy mają szansę na to, aby otrzymać od banku solidne wsparcie? Kiedyś bywało z tym różnie, obecnie wiele podmiotów bankowych tworzy odrębne oferty dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na linię kredytową mogą liczyć także jednoosobowe działalności gospodarcze, które nie zatrudniają żadnego pracownika. Najistotniejsze kryterium przy podejmowaniu decyzji o wysokości limitu stanowią udokumentowane dochody danego przedsiębiorstwa, a także opinia o branży, w której działa.

Linia kredytowa dla firm - szczegóły

Mechanizm całego rozwiązania polega na tym, że po uruchomieniu linii kredytowej, firma otrzymuje do dyspozycji o wiele większą sumę środków, niż posiadała dotychczas. Linia kredytowa przyznawana jest na określony w umowie okres. Strony mają swobodę w określeniu czasu trwania zobowiązania. Standardowo umowy zawiera się na rok, z możliwością automatycznego przedłużenia tego okresu. Linia kredytowa w praktyce zwiększa saldo o kwotę całego przyznanego limitu. Dla przykładu, jeśli na konto firmy wpływa miesięcznie 10 000 zł, a linia kredytowa wynosi 5000 zł, wówczas co miesiąc przedsiębiorca będzie mieć do dyspozycji 15 000 zł. Dodatkowe pieniądze może przeznaczyć na wybrany przez siebie cel.

Odnowienie linii kredytowej - na czym polega

Spłata zobowiązania następuje za każdym razem, gdy przedsiębiorca wpłaca środki na swoje konto. Dzięki temu saldo się odnawia i kredytobiorca ma do dyspozycji kolejny limit kredytowy. Warto dodać, że bank daje firmie pełną dowolność w spłacie, jak i korzystaniu z kapitału. Oznacza to, że właściciel rachunku może niejako samodzielnie określać harmonogram spłat. Bardzo często kredytobiorca nie musi oddawać środków w tym samym miesiącu, lecz wówczas, gdy będzie to dla niego wygodne. Wiele zależy od postanowień samej umowy między stronami.

Linia kredytowa dla firm - czy warto?

Kredyt odnawialny to z całą pewnością świetne rozwiązanie dla firm, które mają problem z zachowaniem płynności finansowej i potrzebują co miesiąc dodatkowego zastrzyku gotówki. Ważne jest jednak to, aby rozsądnie ocenić swoje możliwości finansowe i nie rzucać się na głęboką wodę. Zwłoka w spłacie należności może bowiem pociągnąć za sobą dodatkowe i czasami bardzo wysokie opłaty. Mimo to, linia kredytowa jest o wiele tańszym i atrakcyjniejszym produktem finansowym niż na przykład kredyt firmowy. Z całą pewnością przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeanalizować to, co oferuje rynek i wybrać najlepszą naszym zdaniem ofertę. Propozycje poszczególnych banków mogą się bowiem diametralnie od siebie różnić. Warto przemyśleć sprawę i sięgnąć po dodatkowe środki.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.