·4 min czytania

Reklamowanie firmy - jak skutecznie rozreklamować przedsiębiorstwo?

Reklamowanie firmy - jak skutecznie rozreklamować przedsiębiorstwo?

Reklama firmy – jakie wyróżniamy jej formy i jakie są obecnie skuteczne?

Przedsiębiorcy od zawsze zastanawiają się, gdzie reklamować firmę, a więc w jaki sposób efektywnie promować swoje produkty bądź usługi. Obecnie mają oni do dyspozycji reklamę:

 • radiową,
 • telewizyjną,
 • prasową,
 • internetową,
 • kinową,
 • zewnętrzną,
 • wizualną.

W ciągu ostatnich kilku lat ogromne znaczenie zyskała reklama internetowa - to właśnie do sieci zagląda dziś zdecydowana większość potencjalnych klientów w różnych przedziałach wiekowych. Na popularności straciła natomiast reklama telewizyjna, która jest bardzo kosztowna, natomiast jej zasięg jest stosunkowo ograniczony. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż coraz mniej osób na co dzień zasiada przed ekranem telewizora. O wiele chętnie oglądamy filmy lub seriale w Internecie. Skuteczne metody reklamy i promocji zależą jednak w dużej mierze od branży, w jakiej działa firma. Warto przytoczyć tutaj dwa przykłady. Pierwszy z nich dotyczy przedsiębiorstwa produkującego zabawki. Właściciel z pewnością skorzysta z reklamy internetowej, gdyż młodzi rodzice najczęściej zaglądają właśnie do sieci w przerwie od codziennych obowiązków. Tymczasem drugi przykład obejmuje producenta akcesoriów medycznych dla seniorów - swoje produkty zareklamuje on przede wszystkim w prasie bądź telewizji, czyli tam, gdzie najczęściej zaglądają osoby w podeszłym wieku. Kluczem do sukcesu okazuje się też łączenie różnych form reklamy, a nie opieranie się wyłącznie na jednej metodzie promocji.

Jak rozreklamować firmę lokalnie i globalnie?

Jak promować firmę na rynku lokalnym? Bardzo istotnym aspektem jest tutaj reklama wizualna, która trafi do okolicznej społeczności. Warto zainwestować w darmowe gadżety, jakimi reklamują się firmy, na przykład:

 • artykuły piśmiennicze,
 • torby wielorazowego użytku,
 • koszulki,
 • czapki,
 • drobne słodycze,

rozdając je klientom, kontrahentom czy uczestnikom targów. Promocja lokalna może opierać się również na marketingu szeptanym, choć warto pamiętać, że jest to wyłącznie dodatkowa forma reklamy. Niektórzy bowiem wciąż chętnie korzystają z usług bądź kupują towary, które poleci im znajomy lub członek rodziny. Sposoby reklamy lokalnej nie omijają też Internetu - warto wspomnieć tutaj chociażby o pozycjonowaniu lokalnym. Coraz więcej klientów właśnie w sieci szuka firm funkcjonujących w ich okolicy. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i innych przedsiębiorców. Tymczasem globalne promowanie firmy musi bazować na metodach, dzięki którym dotrzemy do ogółu klientów, na przykład z całego województwa lub kraju. W tym momencie do głosu dochodzi reklama internetowa - zakładanie i pozycjonowanie strony www, pozycjonowanie lokalne, prowadzenie profilu w social media czy remarketing.

Jak reklamować swoje usługi? Zdefiniowanie odbiorcy, język i forma mają znaczenie

Marketingowcy nie mają wątpliwości, że reklama musi być przede wszystkim dopasowana do odbiorcy. Dlatego też w pierwszej kolejności trzeba zdefiniować, do jakiej właściwie grupy klientów chcemy trafić. Niektóre firmy nie mają z tym większego problemu - przykładowo, producent zabawek będzie próbował reklamować swoje produkty przede wszystkim w grupie młodych rodziców, a więc osób w wieku 20-30 lat. W określeniu potencjalnych odbiorców mogą nam pomóc badania, dzięki którym uzyskamy odpowiedź na pytanie, kto najczęściej korzysta z naszych usług.

Zastanawiając się, jak promować firmę efektywnie, należy odpowiednio do grupy dobrać też formę reklamy oraz język. Młodzież najchętniej korzysta dziś z Internetu, zatem trafi do niej przede wszystkim reklama internetowa, natomiast osoby starsze wciąż bazują na tradycyjnych formach komunikacji. W ich przypadku o wiele lepszym wyborem będzie reklama telewizyjna lub prasowa - szansa na to, że senior odnajdzie nas w sieci, jest bowiem niewielka. Język reklamy powinien być podobny do tego, jakim na co dzień posługują się przedstawiciele danej grupy. Biznesmeni z pewnością preferują profesjonalną, poprawną polszczyznę, podczas gdy reklama skierowana do osób młodych może mieć znacznie luźniejszą formę językową.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

Gdzie się reklamować za darmo? Znamy kilka dobrych miejsc

Jak wypromować firmę niskim kosztem? Warto sięgnąć po darmowe narzędzia, dzięki którym można zwiększyć rozpoznawalność marki. Należą do nich między innymi:

 • wizytówka Google,
 • Mapy Google,
 • media społecznościowe,
 • e-mail marketing (newsletter),
 • blog firmowy,
 • portale ogłoszeniowe,
 • fora internetowe (marketing szeptany).

Darmowe reklamowanie firmy w Internecie jest kuszące zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie dysponują dużym budżetem. Niemniej jednak pozostaje jeszcze kwestia efektywności tego typu reklamy. Za jej pomocą trudno osiągnąć takie same rezultaty, jak w przypadku prowadzenia pełnej, zwykle kosztownej kampanii. Z drugiej strony, warto wykorzystać powyższe narzędzia zamiast całkowicie rezygnować z promowania przedsiębiorstwa.

Jak promować się na Instagramie i czy to dobre miejsce do promocji marki?

Instagram to jeden z popularniejszych portali społecznościowych, z którego korzystają osoby należące do różnych grup wiekowych czy społecznych. Jak się zareklamować przy pomocy tego portalu? Bardzo istotna jest regularność - social media nie lubią próżni, a już z pewnością nie lubi jej Instagram. Publikowanie zdjęć czy Instastory to doskonały sposób na przyciągnięcie klienta. Możemy również korzystać z rolek pozwalających trafić do osób, które dotąd nie odwiedzały naszego profilu. Jednocześnie warto pamiętać, że Instagram to nie portal reklamowy - treści promocyjne powinny stanowić około 20-30% wszystkich publikacji. Pozostałe to przede wszystkim ciekawostki branżowe, cenne dla odbiorcy informacje czy posty, które przybliżają zainteresowanym schemat funkcjonowania firmy. Reklamy firmy na Instagramie to doskonałe rozwiązanie dla nowoczesnych przedsiębiorców, którzy chcą być postrzegani jako innowacyjni.

Jak wypromować stronę firmy na FB i kiedy warto w to zainwestować?

Facebook wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród internautów, co daje zielone światło przedsiębiorcom chcącym w ten sposób promować swoje usługi czy produkty. Reklama firmy na FB powinna bazować na:

 • regularnym umieszczaniu nowych postów,
 • otagowaniu postów,
 • udzielaniu się na grupach,
 • wchodzeniu w interakcję z innymi użytkownikami,
 • nienachalnym zachęcaniu do polubienia strony.

Facebook proponuje przedsiębiorcom również reklamę płatną. Warto w nią zainwestować w momencie, gdy dysponujemy nieco większym budżetem oraz dotychczasowe rozreklamowanie firmy nie przynosi oczekiwanych korzyści. Jednocześnie należy podkreślić, że pod kątem kosztów reklamy Facebook jest bardzo elastyczny. Sami bowiem regulujemy kwoty, jakie przeznaczamy na promocję, choć trzeba też pamiętać, że im mniej zainwestujemy, tym gorszych efektów możemy się spodziewać. Ponadto płatna reklama nie wykona za nas całej pracy - musimy sięgać po różne narzędzia, aby trafić do klienta.

Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Nigdy więcej nie trać czasu!

Zautomatyzuj układanie grafików pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy, elektroniczne wnioski urlopowe i wiele więcej.

Załóż darmowe konto

#udostępnij jeżeli ten artykuł jest przydatny:

Warto również przeczytać te artykuły.

Sprawdź inne propozycje opracowane przez naszych ekspertów.

Sprawdź też inne artykuły!

Zobacz wszystkie

299950+ użytkowników!

Tworzymy narzędzia, które dopasowują się do Ciebie, a nie na odwrót, ponieważ każdy pracuje w wyjątkowy sposób.

Załóż darmowe konto
Szczęśliwy użytkownik platformy inEwi

Wykorzystujemy pliki cookie, piksele i lokalną pamięć w celu poprawy wydajności, personalizacji treści i reklam oraz ich pomiaru. Używamy własnych plików cookie oraz niektórych od stron trzecich. Tylko absolutnie konieczne są włączone domyślnie. Więcej w naszej polityce prywatności.